15 najlepszych książek, które zwiększą Twoją efektywność w zakresie ciągłego doskonalenia i rozwiązywania problemów

Lean Six Sigma

Dziś można znaleźć duży wybór książek na prawie każdy temat i nie inaczej jest w przypadku tematów związanych z szeroko pojętym rozwiązywaniem problemów, poprawą procesów i usprawnianiem biznesu.

Wybrałem 15 najlepszych książek, które koncentrują się na kluczowych zasadach i koncepcjach stojących za Lean i Six Sigma, a także zarządzaniem zmianą i krytycznym myśleniem.

Są to książki, które zmieniły sposób, w jaki wykorzystuję narzędzia, podejmuję decyzję, czy patrzę na otaczający nas świat i mechanizmy, które nim rządzą.

Książki, które w pewien sposób zmieniły mój sposób myślenia.

Zapraszam do lektury.

Zawartość artykułu

Newsletter
Odbierz darmowy przewodnik "Jak tworzyć efektywne wykresy"
ebook

Factfulness | Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Dzięki “Factfulness” poprawisz umiejętność krytycznego myślenia oraz zachowasz światopogląd oparty na faktach. Książka pokaże Ci, jak rozpoznawać (i unikać) błędną interpretację informacji.

A to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, tak obfitujących w “noise” i fake newsy.

Książka dokładnie wyjaśnia za pomocą danych i przykładów, jak wiele mamy pozytywnych zmian, o których się nie mówi, podczas gdy w wiadomościach dominują przesadzone informacje o katastrofach i końcu naszego świata. To wynik stronniczości mediów, wykorzystywania naszych emocji, ideologicznych uprzedzeń i statystycznego analfabetyzmu.

Hans Rosling zabiera nas w podróż przez 10 niebezpiecznych „instynktów”, które uniemożliwiają nam dostrzeżenie faktów takimi, jakimi są, powodując w ten sposób różnego rodzaju nieporozumienia i uprzedzenia. Podaje też sposoby jak sobie radzić z tymi niebezpieczeństwami.

Wbrew powszechnemu przekonaniu świat jest w lepszym stanie, niż mogłoby się wydawać, i wciąż się poprawia.

Krótko o “niebezpiecznych instynktach” możesz przeczytać tutaj:

https://www.gapminder.org/factfulness/ 

a Hansa Roslinga w akcji, tutaj:

Pułapki myślenia | O myśleniu szybkim i wolnym

Kahneman Daniel

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Każdy wysiłek włożony w poprawę umiejętności podejmowania decyzji i zredukowania błędów w myśleniu, jest świetną inwestycją.  

“Pułapki myślenia”, to jedna z lepszych książek, które czytałem w ostatnim czasie. Jest pełna prostych, ale dogłębnych spostrzeżeń psychologicznych, behawioralnych i ekonomicznych, które uczynią Cię być lepszym krytycznym myślicielem i pomogą Ci uniknąć wiele błędów poznawczych.

Kahneman bada powody, dla których podejmujemy złe decyzje i wskazuje sposoby podejmowania lepszych decyzji — nawet jeśli te decyzje powodują, że czujemy się niekomfortowo, ponieważ są sprzeczne z intuicją.

Jedną z rzeczy, które najbardziej mnie uderzyły podczas czytania tej książki, jest to, jak łatwo można nami manipulować, jeśli nie podejmiemy świadomego wysiłku, aby próbować się przed tym uchronić.

Lektura wymagająca, ale bezcenna.

Zrozumieć zmienność | Klucz do zarządzania chaosem

Donald J. Wheeler

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Jeśli nie wiesz, czym jest zmienność i dlaczego jej zrozumienie jest niezbędne do poprawy każdego procesu czy podejmowania decyzji na podstawie danych, to jest to pozycja dla Ciebie obowiązkowa.

Nie znajdziesz w niej technicznych szczegółów analizy danych czy statystycznej kontroli procesu.
Dowiesz się jak interpretować dane, jakie są dwa rodzaje zmienności, jak oddzielić sygnały od zakłóceń przy użyciu kart kontrolnych — a przede wszystkim jak myśleć o danych, tak aby nie marnować czasu i wysiłku na niejasne i niedokładne wnioski wyciągane na podstawie Twoich analiz.

Ludzka skłonność do niezrozumienia zmienności i tego, co mówią nam dane, jest wszechobecna, ale gwarantuję Ci, że po przeczytaniu tej książki Twój sposób patrzenia na metryki zmieni się zupełnie.

Lektura obowiązkowa dla każdego menedżera — w branży produkcyjnej lub usługowej.

Wyjście z kryzysu

W. Edwards Deming

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Our Iceberg Is Melting

John Kotter, Holger Rathgeber

Dlaczego powinieneś to przeczytać

“Our Iceberg Is Melting” to urocza opowieść o kolonii pingwinów na Antarktydzie, która ilustruje kluczowe prawdy o tym, jak radzimy sobie z kwestią zmian.

Pingwiny żyją szczęśliwie na swojej górze lodowej, tak jak to robiły od wielu lat. Wtedy pewien ciekawski pingwin odkrywa problem zagrażający ich domowi – i prawie nikt go nie słucha.

Ich historia opowiada o oporach wobec zmian i heroicznych działaniach, pozornie nierozwiązywalnych przeszkodach i najsprytniejszych taktykach radzenia sobie z tymi przeszkodami. 

Nie jest to książka pełna teorii zarządzania zmianą. Nie jest to też poradnik. Opisuje po prostu uogólniony ośmiostopniowy proces opierający się na pionierskiej pracy autora.

Dzięki niej dowiesz się jak sprawić, by zmiana dokonywała się szybciej i była skuteczna. Te lekcje, przydadzą Ci się w pracy i w życiu osobistym, szczególnie teraz, kiedy otaczający nas świat zmienia się coraz szybciej. 

The Visual Display of Quantitative Information

Edward Tufte

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Najlepiej przeprowadzona analiza przyczyn źródłowych jest bezwartościowa, jeśli nie można jej przekazać odbiorcom w prosty, zrozumiały i przekonujący sposób.

Książka we wspaniały sposób pokazuje reguły i zasady przekazywania informacji przy pomocy wizualizacji danych.

Dowiesz się z niej, jak tworzyć wszelkiego rodzaju wykresy, tak aby informacja, którą chcesz przekazać, została odebrana i zrozumiana przez odbiorcę w sposób jasny, precyzyjny i efektywny, a także jak nie dać się zmanipulować wykresami tworzonymi przez innych np. przez media.

“Must have” dla wszystkich, którzy czytają i tworzą wykresy!

Zwiększ efektywność rozwiązywania problemów

SIGMA Value Consulting zaprasza do udziału w szkoleniach on-line lub stacjonarnie: Yellow Belt | Green Belt | Black Belt | DOE | SPC | MSA | Problem Solving
SIX SIGMA

Understanding Statistical Process Control

David S. Chambers, Donald J. Wheeler

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Ta książka jest przeznaczona dla wszystkich praktykujących specjalistów w zakresie statystycznej kontroli procesów (ang. Statistical Process Control, SPC) i użycia kart kontrolnych.

Bezcenna zarówno dla doświadczonych praktyków, jak i dla nowicjuszy.

Książka wyjaśnia mechanizmy działania kart kontrolnych oraz rozwiewa wiele mitów z nimi związanych, które można znaleźć w Interncie, a także na wielu kursach Six Sigma. Pokazuje jak poprawnie liczyć limity kontrolne, kiedy je przeliczać, czym jest racjonalne próbkowanie, co robić, jeśli dane są np. dyskretne lub nie mają rozkładu normalnego itd.

To najprostszy i najdokładniejszy przewodnik dotyczący nauki i stosowania kart kontrolnych i SPC, w którym Donald Wheeler starannie oddziela fakty od fikcji.
Jego przykłady i ćwiczenia dają czytelnikowi szansę przekonania się, jak należy używać kart kontrolnych w prawdziwym świecie.

Pozycja obowiązkowa dla Green Beltów i Black Beltów oraz dla wszystkich, którzy chcą się na poważnie zając SPC.

The Power of Statistical Thinking: Improving Industrial Processes

Mary G. Leitnaker, Richard D. Sanders, Cheryl Hild

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Oprócz “Understanding Statistical Process Control” to druga lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zajmować się poprawą procesów na poważnie, korzystając z SPC.

To, co czyni tę książkę wyjątkową, to fakt, że autorzy zdołali wyjaśnić działanie i zastosowanie SPC zarówno dla danych atrybutowych, jak i danych ciągłych bez skomplikowanej statystyki i złożonych formuł.

Książka omawia ideę “racjonalnego próbkowania”, badania składników zmienności, systemów pomiarowych i planowanych eksperymentów w bardzo przystępny sposób. Każdy rozdział zawiera studium przypadku opisujące, w jaki sposób różne organizacje faktycznie zastosowały przedstawione techniki.

Dzięki tej książce zobaczysz, jak myślenie statystyczne i proste narzędzia prowadzą do praktycznych zastosowań.

Pozycja obowiązkowa dla Green Beltów i Black Beltów.

Statistics for Experimenters: Design, Innovation, and Discovery

George E. P. Box, J. Stuart Hunter, William G. Hunter

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Napisana przez trzech czołowych ekspertów w dziedzinie planowanych eksperymentów (ang. Design of Experiments, DOE), którą powinien przeczytać każdy naukowiec i inżynier zajmujący się rozwiązywaniem problemów i poprawą procesów.

Zaczynając od prostych przykładów, książka pokazuje, czym są planowane eksperymenty i jaka jest ich mechanika działania – od prostych (Fractional Factorial), do bardziej skomplikowanych (Response Surface Method)

Autorzy zagłębiają się na tyle głęboko w teorię, aby inżynier czy naukowiec mógł zrozumieć, czym jest DOE i przeprowadzić taki eksperyment w rzeczywistych warunkach. W książce szczególny nacisk kładziony jest na posiadanie wiedzy eksperckiej przy planowaniu eksperymentów, ponieważ, jeśli eksperyment nie jest dobrze zaprojektowany, żadna liczba statystyk nie pozwoli nam podjąć konkretnych akcji.

“Statistics for Experimenters” to książka, która kładzie nacisk na praktyczne zasady, a nie na teorię i statystykę. 

Pozycja obowiązkowa dla Green Beltów i Black Beltów.

Poniżej jeden z autorów książki, J. Stuart Hunter w genialny sposób tłumaczy ideę planowanych eksperymentów:

Quality Improvement Through Planned Experimentation

Ronald Moen, Lloyd Provost, Thomas Nolan

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Jest to jedna z najbardziej praktycznych i przydatnych książek do opanowania próbkowania bez manipulacji w celu zrozumienia głównych źródeł zmienności oraz planowanych eksperymentów (DOE), jakie znajdziesz.

Ta książka kładzie nacisk na graficzną analizę danych, ograniczając do absolutnego minimum użycie statystyki. Jest pełna ilustracyjnych przykładów, a szczegóły matematyczne są ograniczone do minimum. 

We wstępie napisanym przez Deminga postawiono następujące pytanie:

„Pytanie brzmi, co mówią nam dane? W jaki sposób pomagają nam przewidywać?”

“Quality Improvement Through Planned Experimentation” kładzie na to szczególnie ważne pytanie ogromny nacisk. Na końcu każdego rozdziału autorzy zadają czytelnikowi pytania, które nie tylko pomagają utrwalić koncepcje, o których właśnie przeczytali, ale także zachęcają czytelnika do przemyślenia ich.

W wielu przykładach DOE, które podają autorzy, użytkownik otrzymuje praktyczne rady, jakiego wykresu użyć i dlaczego. Ponadto zwracają uwagę czytelnikowi na potencjalne pułapki, na które należy uważać podczas przygotowywania i przeprowadzania eksperymentów.

Książka, do której często od lat zaglądam.

Pozycja obowiązkowa dla Green Beltów i Black Beltów.

Naucz się widzieć | Eliminacja marnotrawstwa poprzez mapowanie strumienia wartości

John Shook, Mike Rother

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Podręcznik napisany przez dwóch ekspertów z praktycznym doświadczeniem, Mike’a Rothera i Johna Shooka, który jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy chcą poprawić kondycję swoich procesów.

Dzięki mapowaniu strumienia wartości możemy wizualizować kompleksowość procesów, przepływ materiału i informacji, identyfikować marnotrawstwo i eliminować straty oraz zbierać odpowiednie dane potrzebne do zrozumienia i wprowadzenia ulepszeń, które poprawiają proces E2E.

Aby zachęcić Cię do aktywnego zdobywania wiedzy na temat mapowania strumienia wartości, “Naucz się widzieć” zawiera studium przypadku oparte na fikcyjnej firmie Acme Stamping. Dzięki czemu będziesz wiedział wszystko, co potrzeba, aby stworzyć dokładne mapy stanu obecnego i przyszłego, a następnie szybko i trwale przekształcić stan obecny w stan przyszły.

Podręcznik napisany jest prostym językiem i zawiera wiele szczegółowych rysunków. 

Value Stream Mapping: How to Visualize Work and Align Leadership for Organizational Transformation

Karen Martin, Mike Osterling

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Wielu ludzi biznesu ma niepełne zrozumienie VSM i traktuje je jako narzędzie, które jest używane raz na jakiś czas z minimalnymi rezultatami, szczególnie w środowisku usługowym.

Ta książka wyjaśnia, nie tylko jak myśleć w kontekście strumienia wartości i jak wykorzystać VSM jako narzędzie, ale także jak zarządzać biznesem przy pomocy VSM.

Oprócz teorii dostaniemy także wiele praktycznych porad i narzędzi:

    • Angażowanie kierownictwa
    • Identyfikacja zagrożeń i sposób na radzenie sobie z nimi
    • Przykład karty projektu dla mapowania strumienia wartości
    • Określenie zakresu
    • Formowanie zespołu
    • Dokumentowanie stanu obecnego i przyszłego
    • Zbieranie danych i stosowane metryki (np. %C&A – Complete & Accurate)
    • Kwestionariusz stanu przyszłego 
    • Plan transformacji strumienia wartości
    • itd.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, doświadczonym praktykiem doskonalenia, czy liderem, ta książka pokaże jak krok po kroku możesz zmienić swoją organizację poprawiając jej kondycję.

Droga Toyoty | Fieldbook

Jeffrey K. Liker, David Meier

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Jedna z najlepszych książek, jakie do tej pory przeczytałem na temat specyfiki TPS (Toyota Production System) – pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zajmuje się Lean.

Fieldbook odnosi się wprost do jednych z najmniej opisanych aspektów TPS: rozwoju ludzi poprzez ciągłe rozwiązywanie problemów, które moim zdaniem, są sercem TPS i być powinny także sercem Lean. 

Nie skupia się na narzędziach, a raczej szczegółowo omawia zasady, koncepcje i filozofię Lean (TPS) oraz sposoby ich zastosowania w praktyce.

Książka jest zorganizowana wokół Zasad TPS „4P” (filozofia, proces, ludzie i partnerzy, rozwiązywanie problemów), a autorzy podkreślają, że samo kopiowanie narzędzi Toyoty, niezależnie od tego, jak dokładnie, nie wystarczy, aby stać się Lean.

New Manufacturing Challenge: Techniques for Continuous Improvement

Kiyoshi Suzaki

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Jeśli jesteś zainteresowany narzędziami Lean w kontekście produkcyjnym, to ta książka jest dla Ciebie. 

Jest napisana w prostym stylu, dzięki czemu znajdziesz tutaj łatwe do zrozumienia i wyjaśnienia mechanizmy działania narzędzi i koncepcji, takich jak:

    • Siedem rodzajów marnotrawstwa
    • Poprawa przepływu
    • Eliminowanie problemów na poziomie organizacyjnym
    • 5S
    • SMED
    • Rozwój umiejętności
    • Zasady i podejścia do doskonalenia procesów
    • Jidoka
    • Andon
    • Poka-Yoke
    • Zarządzanie wizualne
    • TPM
    • Praca standaryzowana
    • KANBAN

I wiele innych.

Bardzo polecam.

Better Thinking, Better Results: Case Study and Analysis of an Enterprise-Wide Lean Transformation

Bob Emiliani, David Stec, Lawrence Grasso, James Stodder

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Ta książka to prawdopodobnie najlepszy opisany przykład rzeczywistej transformacji Lean.

Książka zawiera szczegółowe studium przypadku podróży firmy Wiremold (i jej menedżerów) od tradycyjnej produkcji do szczupłego zarządzania organizacją.

Dzięki książce wyraźnie widzimy, że Lean to nie tylko ciągłe doskonalenie w celu poprawy wskaźników i redukcji kosztów, ale także szacunek dla ludzi. Wyniki operacyjne i finansowe, które osiągnęli Art Byrne i jego zespół w Wiremold, są oszałamiające i zarazem inspirujące.

Polecam tę pozycję jako „lekturę obowiązkową” dla każdego zespołu zarządzającego, który poważnie myśli o transformacji Lean.

Podsumowanie

W większości przypadków zmienność jest niepożądana i powoduje kłopoty, ale w przypadku ludzi jest inaczej, to jeden z nielicznych przypadków, gdzie zmienność powoduje, że się uśmiecham.

Dlaczego?

Ponieważ każdy z nas jest inny, każdego inspirują różne rzeczy — dzięki temu świat jest taki ciekawy i inspirujący.

W związku z tym jestem przekonany, że Ty też masz książki, które w jakiś sposób zmieniły Twój sposób myślenia lub pozwoliły Ci być bardziej efektywnym w ciągłym doskonaleniu i rozwiązywaniu problemów.

Podziel się nimi w komentarzu, tak aby inni mogli także skorzystać.

Pozdrawiam

Podobał Ci się wpis? Nie przegap następnego!

Zwiększ efektywność rozwiązywania problemów

SIGMA Value Consulting zaprasza do udziału w szkoleniach on-line lub stacjonarnie: Yellow Belt | Green Belt | Black Belt | DOE | SPC | MSA | Problem Solving
SIX SIGMA
Tomasz Leśniewicz LSS MBB

Nazywam się Tomasz Leśniewicz i prowadzę SIGMA Value Consulting — butikową praktykę szkoleniowo-doradczą, której misją jest przekazywanie wiedzy na temat efektywnego rozwiązywania problemów i poprawy jakości przy użyciu danych, narzędzi Six Sigma i krytycznego myślenia.